Omuz Döndürücü Manşet Sorunları

Omuz Döndürücü Manşet Sorunları

Omuz hareket genişliği çok olan bir eklemdir. Günlük hayatta yaptığımız hareketleri göz önüne getirdiğinizde omuz hareketinin ne kadar çok olduğunu ve ne kadar vazgeçilmez olduğunu fark edeceksiniz. Hareket açıklığı çok olduğu için omuzda denge çok önemlidir ve bu denge bozulmasın diye bir çok anatomik yapı görev yapmaktadır. Özellikle kemik uyumu sıkı sıkıya değildir ve bu sayede hareket açıklığı artar ama bu kez de stabilite diye adlandırdığımız dengede kalma durumundan taviz verilir. İşte bu hassas yapı bozulduğunda ortopedi devreye girer ve tedavide size yardımcı olur. 

Kol hareketini sağlayan büyük kasların yanında harekete katkıda bulunan ve dengeyi sağlayan döndürücü kılıf denilen kısa kirişli kaslar da vardır. Bu kaslar sayesinde omuz ahenkli hareket eder.

Döndürücü kılıf kasları aşırı çalışmayla, darbelerle bazen yıpranabilir ve hatta yırtılabilir

Bu durumda omuzunuzu her oynattığınızda ve hatta istirahat halinde bile ağrı duyabilirsiniz. Kas yırtılmışsa omuzunuzu hareket ettirmede zorluk yaşayabilirsiniz. 

Bu tip şikayetleriniz olduğunda ortopedi uzmanına giderek muayene olursanız, doktorunuz size omuzunuzda aşınma veya yırtık olduğunu söyleyecek, gerekli gördüğü takdirde röntgen filmi ve MR çektirecektir. 

Omuzdaki döndürücü manşet sorunlarının çok büyük bir kısmı ameliyatsız ilaç, egzersiz ve fizik tedavi ile düzeltilebilmektedir. Burada önemli olan tecrübeli bir ortopediste gidip doğru tanıyı koydurup, doğru tedaviye başlayabilmektir. 

Eğer sorun cerrahi ile tedavi edilecek kadar ileri ise yine ortopedik cerrah hangi cerrahi işlemin sizin için uygun olduğunu belirleyecektir. Omuz sorunlarının bugün artık neredeyse tamamı artroskopik cerrahi ile (kapalı cerrahi) tedavi edilebilmektedir.

Omuz kılıfının iltihapları, döndürücü manşet aşınma ve yırtıkları başarılı bir şekilde artroskopik ile temizlenmekte ve tamir edilebilmektedir

 

  ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANI PROF. DR. MAHİR MAHİROĞULLARI KİŞİSEL WEB SİTESİNE HOŞGELDİNİZ.

  Adres

  ART2ART ÖZEL SAĞLIK EĞİTİM HİZMETLERİ VE MEDİKAL LTD. ŞTİ.
  Polat Tower Fulya Mah. Yeşilçimen Sk. No: 12/409 34394 Şişli/İstanbul
  MEDAMERİKAN TIP MERKEZİ
  Bağdat Caddesi No: 130 Feneryolu 34724 Kadıköy/Istanbul

  Telefon

  0532 410 0 266

  E-Posta

  info@mahirogullari.com