Femur başı avasküler nekrozu

Femur başı avasküler nekrozu

Femur Başının kanlanmasında oluşan duraksama sonucu görülen bir hastalıktır. Hastalığın femur başında görülmesinin en önemli nedeni femur başını besleyen sınırlı sayıda damar olmasıdır. Kemik doku devamlı yıkılıp yapılan bir döngüye sahiptir. Femur Başına giden kanlanma da duraksama durumunda kemik döngü bozulacak ve yenilenmeyen nekrotik kemik daha zayıf olacaktır. Bu kemikte herhangi bir travmayla eklemde çökme ve kemiğin küresel yapısında bozulma olacaktır. Bu durumda eklem uyumunu bozarak ileri evrelerde ağrı ve kalça eklemi kireçlenmesine yol açacaktır.

Femur Başı Avasküler Nekrozu hastalığına neden olan durumlar nelerdir?

Femur başı avaskuler nekrozu, femur başını besleyen damarların ağ oluşturduğu yer olan femur boynunun kırıkları sonrası, uzun süreli steroid tedavis alan hastalarda, Alkolizmde, gut hastalığında, pıhtılaşma hastalıklarında, orak hücreli anemide, dalgıçlarda sık görülmektedir.

Femur Başı Avasküler Nekrozu hastalığının bulguları nelerdir?

Femur Başı Avasküler Nekrozu hastalığının en önemli bulgusu ağrıdır. Hasta sıklıkla 30 lu yaşlarda erkek hastadır. Bayanlarda da görülmektedir. Ağrı; kasıkta, kalça önü veya arkasında hissedilebilir. Hastalarda aksama şikayeti ve yürüme mesafesinde kısalma da görülür.

Femur Başı Avasküler Nekrozu hastalığının tanısı nasıl koyulur?

Femur Başı Avasküler Nekrozu hastalığının tanısında klinik bulgularla hastalıkta şüphelenme ilk adımdır. Erken evre Femur Başı Avasküler Nekrozunda tanıda radyografiler normalken ileri evrede femur başı küreselliğinde bozulma, eklemde çökme, kistlerin oluşumu görülür. Erken evrede tanıyı kesinleştirmek için günümüzde sıklıkla MRI tetkiki istenmektedir. Şüpheli olgularda Kemik sintigrafisi ile femur başı kanlanmasının azaldığı görülmesi tanıyı destekler.

Femur Başı Avaskuler Nekrozunun Tedavisi nasıl yapılır?

Erken evrede yani femur başının küreselliğinin bozulmadığı evrelerde tedavide; 1- Travma sonucu eklemde çökmeyi engellemek için yük verilmez,hasta ayağına basmadan koltuk değneği ile yürütülür, 2- Kemiğin kanlanmasını arttırmaya yönelik girişimler yapılır. Bunlar; foraj denilen kemikte delikler açma işlemi ve ‘core decompresyon’ denilen kemikte 1 cm çaplı bir tünel açma işlemidir. Uygun olgularda bu tünellerin içine damarlı yada damarsız kemik greftleri de uygulanır. İleri evrelerde ise yani eklemde çökme olması durumunda çökmenin miktarı ve yeri tedaviyi belirler. Minimal çökmeler, eksersiz ve antiemflamatuvar ilaçlar ile semptomatik tedavi edilirler. Bölgesel eklem çökmelerinde ise eklemin çökme olmayan kısmı yük binen alan olacak şekilde femur başı yönlenmesi değiştirilir. Bunun için femoral osteotomi denilen kemiğin kesilmesi ve yönlendirilmesi ameliyatı yapılır. Çökmenin femur başının önemli kesimini kapsadığı hastalarda ağrı hastanın günlük aktivitelerine engel olacak düzeyde ise Kalça Protezi ameliyatı uygulanır.

Femur Başı Avasküler Nekrozunda ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir?

Femur Başı Avaskuler nekrozunda cerrahi dışı tedavilerde bildirilen sonuçlar pek yüz güldürücü değildir. Bununla beraber, femur başa avaskuler nekrozu olan tarafa yük vermemek, bifosfonat grubu ilaçların kullanımı ve hiperbarik oksijen tedavileri de uygulanmaktadır.

 

  ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANI PROF. DR. MAHİR MAHİROĞULLARI KİŞİSEL WEB SİTESİNE HOŞGELDİNİZ.

  Adres

  ART2ART ÖZEL SAĞLIK EĞİTİM HİZMETLERİ VE MEDİKAL LTD. ŞTİ.
  Unimed Center / Hakkı Yeten Cd. No: 19 Kat: 9 34365 Fulya Şişli/İstanbul
  MEDAMERİKAN TIP MERKEZİ
  Bağdat Caddesi No: 130 Feneryolu 34724 Kadıköy Istanbul

  Telefon

  0 (216) 468 2 555

  E-Posta

  info@mahirogullari.com